yükleniyor

CPanel Domain (Alan Adı) Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Domain (alan adı) yönlendirme işlemi, günümüzde özellikle arama motoru cezalarında en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Zaman içerisinde CPanel üzerinde yapılan yenilikler ile birlikte yönlendirme işlemlerinde de çok büyük kolaylıklar sağlandı.

Bu noktada işlemleri nasıl yapacağınıza dair size elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz. Hemen detaylara inerek fikir sahibi olalım.

Domain (Alan Adı) Yönlendirme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain (alan adı) yönlendirme, web sitemizin adresini bir adresten diğer adrese geçici ya da kalıcı olarak yönlendirme işlemidir.

Zaman içerisinde bu işlemi arama motorları da algılar ve yapacağınız birkaç ayarlama ile birlikte alan adınızın tüm kaydedilmiş indexlerini yeni alan adınıza aktarma şansına da sahip olabilirsiniz.Özellikle arama motoru cezalarından kurtulabilmek için olmazsa olmaz seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile faydaları inceleyebiliriz. İki ayrı alan adı yönlendirme seçeneğimiz var. Bu seçenekleri inceleyecek olursak;

301 (­KALICI) YÖNLENDİRME: Bu yönlendirme işlemi ile birlikte mevcut alan adımızı kalıcı olarak yeni alan adımıza yönlendiriyoruz. Genel olarak arama motoru cezaları gibi durumlarda tercih edilen yöntemdir.

302 (GEÇİCİ) YÖNLENDİRME: Bu yönlendirme işleminde ise sonradan bozulmak üzere bir alan adı yönlendirme işlemi yaparız.

CPanel Üzerinden Domain (Alan Adı) Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

A-) Öncelikli olarak CPanelarayüzüne bağlanmak için tarayıcımızın adres çubuğuna www.siteadresiniz.com:2082 linkini tıklıyoruz. İstenen bilgiler ile giriş yapıyoruz.

B-) Gelen hizmet sekmeleri altında DOMAİN (ALAN ADLARI) kısmı altında yer alan REDİRECTS (YÖNLENDİRME)sekmesini buluyoruz ve içerisine giriyoruz.

C-) Sonrasında karşımıza yönlendirme işlemlerini yapacağımız ekrana giriyoruz. Burada birçok farklı sekme bizi karşılayacak. Bu işlemleri de yakından tanıyacak olursak;

·         TYPE: Burada kalıcı ya da geçici, hangi yönlendirme türünü kullanacak isek bu seçeneği seçiyoruz.

·         HTTP://Bu kısımda ise yönlendireceğimiz alan adını seçiyoruz. CPanel hesabımıza tanımlı hesap bu kutuda görünecektir. Sağ kısmında bir kutu daha göreceksiniz. Alt klasör yönlendirmek isterseniz bu klasöre de yolu yazabilirsiniz.

·         WWW. YENİDEN YÖNLENDİRME: Bu kısımda alan adımızı ne şekillerde yönlendirmek istediğimizi seçiyoruz. Alan adlarının farklı şekilde yazılması mümkündür. Başında www. olmadan ya da olarak yönlendirme yapabiliriz.Genel olarak bir burada “www ile ya da olmadan yeniden yönlendir” seçeneğini seçmek daha sağlıklı olacaktır.

Sonrasında en alt kısımda yer alan ADD (EKLE) sekmesine tıklıyoruz ve yönlendirme emrini vermiş oluyoruz. Gelen ekranda GERİ DÖN sekmesine tıklayarak ilerliyoruz.

D-) Sonrasında gelen ekranda yönlendirme emrimizi listeleme şansına sahip oluyoruz. Zaman içerisinde bu emrinizi iptal etmek için REMOVE sekmesinden emrinizi silebilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!