yükleniyor

CPanel CronJob Ekleme Nasıl Yapılır?

Linux işletim sistemine sahip sunucular, CPanel gibi arayüzler yardımı ile bizlere birçok farklı imkân sunar. Zamanlanmış görevler de bu sistemin sunduğu en önemli imkanlardan birisidir. CPanelCronJob ekleme işlemi ile alakalı olarak merak edilenler var.

Sizlere öncelikle CPanelCronJob özelliğinin ne olduğundan bahsedecek ve sonrasında nasıl kullanacağınıza dair bilgiler sunacağız.

CronJob Nedir? Ne İşe Yarar?

CronJob, sunucuya vereceğimiz zamanlı görev emirleri olarak nitelendirilebilir. Bu özellik, ilgili sunucuda (Uzak bilgisayarda) belirli zamanlarda komut çalıştırma işlemidir.

Günümüzde bazı scriptler, sunucular bazı durumlarda otomatik olarak komut istemcisine ihtiyaç duyar. SSH ile ileri düzey sunucu yönetmiyorsanız ya da böyle bir imkânınız yok ise CRON JOB sayesinde CPanel üzerinden zamanlama yaparak komutları çalıştırma şansına erişebilirsiniz.

CPanelCronJob Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

A-) İlk olarak www.alanadiniz.com:2082 linkini tarayıcımızın adres çubuğuna giriyoruz. Açılan ekranda hosting şirketinizin size mail olarak iletmiş olduğu giriş bilgileri ile CPanel girişi yapıyoruz.

B-) Açılan CPanel hizmetleri arasında CronJobs (Cron İşleri) kısmını bularak giriş yapacağız. Bu panele daha hızlı ulaşmak için ARAMA kısmına da yazarak giriş yapabilme şansına erişirsiniz.

C-) Karşımıza yeni kullanacak olanlar için biraz karmaşık bir alan gelecektir. Buradaki ayar panellerini bilmeniz önemlidir. PHP -Q ve GET olmak üzere iki farklı yol ile CronJob tanımlayabilirsiniz. PHP yazılım diline hakimseniz bunu zaten biliyorsunuz. 5 dakikada bir çalışacak ayarları aşağıdaki gibi yapabiliriz;

DAKİKA: */5 (Beş dakikada bir kez anlamına gelir)

SAAT: * (Her saat için 5 dakikada bir kez çalıştırma anlamına gelir)

GÜN: * (Günün her saati 5 dakikada bir kez çalıştırma anlamına gelir)

AY: * (Ayın her gününün her saati 5 dakikada bir kez çalıştırma anlamına gelir)

HAFTA İÇİ: * (Hafta içi günlerinin her saatinde 5 dakikada bir kez çalıştırma anlamına gelir)

KOMUT: Siz CRON emirlerini verdikten sonra buraya dizini CPanel otomatik olarak tanımlar. Değiştirmemeniz tavsiye edilir.

D-) Son olarak işlemimiz bittikten sonra alt kısımda yer alan ADD TO NEW CRON JOB (YENİ CRON İŞİ EKLE) butonuna tıklayarak emrimizi oluşturuyoruz. Yukarıdaki tüm seçenekleri scriptinizin gerektiği şekilde kendiniz düzenleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Cron işlerinin mail bilgisini almak isteyebilirsiniz. Biz, bu seçeneği kullanmanızı çok tavsiye etmiyoruz. Ancak yine de almak isterseniz CRON JOB oluşturma alanının altında yer alan e-posta kutusunu doldurarak mailleri alabilirsiniz.

CronJob paneli ile alakalı bilgi sahibi değil iseniz hosting sağlayıcınızdan da bu konu ile alakalı destek alabilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!