yükleniyor

Wordpress Site Taşıma ve Domain (Alan Adı) Değiştirme

Wordpress, dünyanın en çok kullanılan ve en gelişmiş CMS sistemlerinden birisi olarak dikkat çeker. İçerik yönetimi olarak sağladığı avantajlar sayesinde artık dünya genelinde web sitelerinin %65’lik kısmı WP kullanıyor ki bu istatistik her geçen gün daha da yükseliyor.

Zaman içerisinde web sitemizi başka bir sunucuya taşıma ya da alan adı değiştirme gibi bir durum zuhur edebilir. Bu noktada sizlere elimizden geldiğince pratik bir şekilde bilgiler sunacağız.

Wordpress Site Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

A-) Öncelikli olarak CPanel üzerinden full site yedeği alma işlemi yapacağız. Bunun için tarayıcımızın adres çubuğuna www.siteadresiniz.com:2082 linkini yazıyoruz ve gerekli bilgileri girerek panele ulaşıyoruz.

B-) Sonrasında YEDEKLEME SİHİRBAZI (BACKUP WİZARDS)kısmına tıklıyoruz. Gelen ekranda ise FULL BACKUP seçeneğini tıklıyoruz.

C-) Sonraki aşamada karşımıza çeken seçenekler içerisinde herhangi bir seçeneği değiştirmeden altında yer alan BACKUP sekmesine tıklıyoruz. Sitenin boyutuna göre yedekleme işlemi biraz zaman alabilir. Sayfayı belirli aralıklar ile yenileyerek yedekleme dosyasının yanına TİK gördüğümüzde ismi üzerine tıklayarak yedeği bilgisayarımıza çekiyoruz.

D-) .ml uzantılı yedeğimiz RAR dosyası olarak bilgisayarımıza indi. Üzerine sağ tıklayarak BURAYA ÇIKART seçeneği ile tüm dosyaları masaüstüne çıkarıyoruz.

E-) Sonrasında CPanel üzerinden yeni sunucumuzda VERİTABANI SİHİRBAZI seçeneğini kullanarak yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. Sitemizde BURAYA TIKLAYARAK buna dair makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sonrasında ise yine CPanel üzerinden PhpMyAdmin kısmına ulaşıyoruz. Sol kısımda yer alan veritabanı ismine tıklıyoruz. Üzerinde çıkan sekmeler arasında İÇE AKTAR sekmesine tıklıyoruz ve RAR dosyasından çıkan .sql uzantılı yedeği seçerek yüklüyoruz.

F-) FTP adı altında klasör içerisinde web sitemizin dosyaları mevcut. Yeni sunucumuzun FTP adresine tüm bu dosyaları aktaracağız. Aktarmadan önce wp-config.php dosyasına giriş yapıyoruz ve yeni sunucumuzda oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini güncelliyoruz. Sonrasında dosyalarımızı FTP’ye yüklüyoruz.

Wordpress Alan Adı Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi SQL sorgusu ile pratik bir şekilde yapmamız mümkün. Yine web sitemizin CPanel’i üzerinden PhpMyAdmin sekmesinde veritabanını sol sekmede seçiyoruz.

Üstte listelenen SQL sekmesine giriş yapıyoruz ve buraya aşağıdaki kodları yapıştırarak en sağ alt köşede yer almakta olan GİT sekmesine tıklıyoruz. Bu işlem sorunsuz şekilde gerçekleştiğinde alan adınız değişmiş olacak.

UPDATE wp_options SET option_value = 'http://yenidomainim.com' WHERE option_id = 1;

UPDATE wp_options SET option_value = 'http://yenidomainim.com' WHERE option_id = 2;

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!