yükleniyor

Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Farklar

Sunucu sistemleri ile alakalı olarak Linux hosting ve Windows hosting arasındaki farklar ciddi anlamda merak ediliyor. İnsanlar, iki sistemin birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları ile alakalı olarak bilgi edinme konusunda araştırmacılar.

Host TESCİL olarak hem Windows, hem Linux işletim sistemine sahip hosting ve sunucu hizmetleri ile yıllardır sektör içerisinde sizlere hizmet sunuyor. Dolayısı ile bu sistemler ile alakalı olarak da sizleri elimizden geldiğince bilgilendirmek istiyoruz.

Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Öncelikle işletim sistemi hizmetleri konusunda işleyişleri tamamen farklı iki sistemden bahsediyoruz. Linux, özellikle bilişim sektöründe Windows işletim sistemlerine nazaran çok daha yaygın olarak kullanılan bir birimdir.

Uzaktan yönetimi çok daha kolaydır ve dolayısı ile bu sektörde nitelikli olarak uzman bulmak çok daha kolay olacaktır. Genel itibari ile iki sistem arasındaki farklılıklar üzerinde duralım;

1.       Linux sunucular, MySQLveritabanlı PHP yazılım sistemi için en ideal sunucu modelidir. MsSQLveritabanı kullanan ASP sistemleri için ise Windows sunucular çok daha sağlıklıdır.

2.       Yeni nesil web sitesi programlama modeli olan .net Core 1.0 desteği tamamı ile Windows sistemine ait bir bileşendir.

3.       Linux işletim sistemi, kolay yönetilebilir ve CPanel, WHM ve Direct Admin gibi arayüzleri destekleyen bir sistemdir. Windows sistemlerde ise genel itibari ile Plesk panel kullanılır.

4.       Windows ve Linux işletim sistemine sahip sunucularda HTML ve Flash sistemlerin desteği mevcuttur.

5.       Dünyanın en çok kullanılan CMS modeli Wordpress, Linux sunucularda %100 daha verimli çalışır.

6.       Linux işletim sistemi gereksinimlere göre optimize edilebilir bir sunucudur. Windows sistemlerde durum biraz daha kısıtlıdır.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!