yükleniyor

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Bilişim sektöründe son dönemde en çok kullanılan işlemlerden birisi domain transferi işlemi olarak bilinir. Zaman içerisinde ortaya çıkan yenilikler, şirketler arası veri ve bilgi alışverişi konusunda da birçok ideal seçeneği bizlere sundu.

Alan adı transferi, özellikle firmalar arasında alan adı yenilemelerinde değişen fiyat seçenekleri ile çok daha yaygın bir hale geldi. Host TESCİL olarak alan adı transfer işlemlerinde kısa sürede hızlı ve ideal çözümler üretiyoruz.

Domain (Alan Adı) Transferi Nedir?

Domain (alan adı) transferi, adından da anlayabileceğiniz üzere bir firmadan aldığınız alan adını farklı bir firmaya taşıma işlemi için kullanılan tabirdir.

Alan adı transferi gibi işlemler, çeşitli ihtiyaçlara bağlı olarak yapılabilir. Önemli olan bu ihtiyaçları tam anlamı ile karşılayacak olan firmalar ile çalışmaktır. Host TESCİL olarak en uygun fiyatlar ile yerli ya da yabancı tüm firmalardan alan adı taşıma işlemi yapmaktayız.

Firmalar Arası Domain (Alan Adı) Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Alan adı transfer işlemi ile alakalı olarak belli başlı detaylar çok ciddi anlamda önem arz eder. Tabi ki bazı kurallar söz konusudur. Alan adına ait WHOİS bilgilerinden tutun da transfer kilidine dair birçok farklı seçeneğe dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin GoDaddy firmasında ki alan adınızı HostTESCİL sistemine taşımak istiyorsunuz diyelim. Transfer için hazırlık safhası aşağıdaki gibidir;

Alan Adı (Domain) Transferi için Gerekli Aşamalar

1.       Alan adının sahipliğinin size ait olması ilk önemli kuraldır.

2.       Alan adı transfer korumasının kapalı olması gerekir. Bu işlem, alan adının transfer edilebilir olması anlamına gelir.

3.       Alan adı, satın alınmasından sonra ilk 60 gün içerisinde transfer edilemez. Bu neden dolayısı ile 2 ay geçmiş olması gerekir.

4.       Alan adı WHOİS bilgileri mevcuttur. Yani alan adının sahiplik bilgileri. Bu bilgiler içerisinde yer alan mail adresinin aktif olması ve aktif olarak kullanılıyor olması gerekir. (Transfer aşamasında onay maili gelecektir)

5.       WHOİS koruma bilgileri de firmalar tarafından ek ücret ile sunulur. Transfer aşamasında WHOİS koruması kapalı olmalıdır.

Firmalar Arası Alan Adı (Domain) Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

·         İlk olarak transfer yapacağımız şirketteki panelimize giriş kullanıcı bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

·         Panel içerisindeki alandan ALAN ADINI YÖNET ya da ALAN ADI İŞLEMLERİ kısmını buluyoruz ve giriş yapıyoruz.

·         Firmaların panelinde genel olarak ALAN ADI TRANSFERİ ya da DOMAİN TRANSFERİ adı altında bu işlem geçecektir. Bu sekmeye tıklıyoruz.

·         Sonrasında firma, size alan adınızı transfer etmek istiyor musunuz? Gibisinden sorular sorar. Bu ekranı onaylayarak ilerliyorsunuz.

·         Firmanız, başka firmaya transfer gerçekleştirmek üzere size bir Alan adı (domain) transfer kodu verecektir. Bu kod çok önemlidir, not alın.

·         Sonrasında transfer işlemi gerçekleştireceğiniz firmanın web sitesine üyelik oluşturun ve üye paneline girin.

·         Panel içerisinde yer alan ALAN ADI TRANSFERİ kısmına giriş yapın.

·         Bu kısımda yer alan BAŞKA BİR FİRMADAKİ ALAN ADIMI TRANSFER ETMEK İSTİYORUM sekmesini bulun. Bu sekmeye tıklayın.

·         Sonrasında karşınıza DOMAİN TRANSFER KODU isteyen bir ekran gelecektir. Şuan kayıtlı olan firmadan aldığınız transfer kodunu buraya yazın ve ilerleyin.

·         Son olarak alan adı (domain) transfer ücreti ödeme sayfasına gidersiniz. Bu kısımda firmanın belirlediği ücreti ödedikten sonra transfer süreciniz başlar.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Alan adı transfer işlemi başladıktan sonra mail adresinize bir onay maili gelir. Bu maili onaylamadığınız takdirde transfer işlemi başlamaz. Bu neden dolayısı ile mailinize ulaşımınızın mutlak surette olmalıdır.

Alan adı transfer işlemi ile birlikte aynı zamanda alan adınızın kayıt süresi de 1 yıl otomatik olarak uzar.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!