yükleniyor

PhpMyAdmin Üzerinden Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır?

Veritabanı, günümüz dinamik web sitelerinin her türlü verisinin depolandığı önemli bir birim olarak nitelendirilebilir. PHP, ASP ya da aklınıza gelebilecek hangi programla dili olursa olsun veritabanı bilgi depolaması önemlidir.

İlerleyen süreçte meydana gelebilecek sorunlara karşı sürekli veritabanı yedeği almak önemli bir aşama. Bu nedenle sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyoruz.

PhpMyAdminVeritabanı Yedeği Nasıl Alınır?

Bu işlem için öncelikli olarak CPanelarayüzünü kullanmamız gerekecek. Bu arayüze giriş yaparak PhpMyAdmin bağlantısı yapacak ve sonrasında yedekleme işlemlerini yapabileceğiz. Hemen sırası ile gidelim.

A-) Web sitemizin CPanelarayüzüne girmemiz gerekiyor. Hosting sağlayıcınız size giriş bilgisini mail olarak iletir. Genel olarak www.siteadiniz.com:2082 kısmından CPanel giriş sayfasını açarsınız.

B-) CPanel giriş sayfasında sizlere hosting sağlayıcınız tarafından sunulan Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinizi girin ve ana panele bağlanın.

C-) Ana panele bağlandıktan sonra birçok farklı seçenek listelenecek. ARAMA (SEARCH) kısmına “phpmyadmin” yazın ve gelen sekmeye tıklayarak giriş yapın. PhpMyAdmin, sizden herhangi bir şifre bilgisi istemeyecektir.

D-) PhpMyAdmin sekmesine girdiğinizde sizi sol kısımda yer alan TABLOLAR adı altında bir sekme karşılar. Burada web sitenizin kaç adet veritabanı varsa listelenir. Siz, hangi veritabanı yedeğini almak istiyorsanız üzerine bir kere tıklıyorsunuz.

E-) Veritabanı üzerine tıkladığınızda yönetim sayfası gelecektir. Üst kısımda;

·         Yapı

·         SQL

·         Ara

·         Sorgu

·         Dışa Aktar

·         İçe Aktar

Gibi seçenekler sizlere sunulacaktır. Biz burada DIŞA AKTAR seçeneğine tıklayarak ilerliyoruz.

F-) Karşımıza DIŞA AKTARMA YÖNTEMİ olarak iki ayrı seçenek gelecek. Bu seçeneklerin ikisi de bize farklı imkanlar sunar.

HIZLI AKTARMA YÖNTEMİ: Bu seçenek seçili ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Biçim kısmında SQL seçili olacaktır ve en alt kısımda yer alan GİT sekmesine tıklarsınız. Sistem, veritabanı yedeğini hazırlar ve size .sql uzantılı indirme dosyasını sunar. Bu dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Veritabanı boyutu ne kadar büyük ise yedeğin hazırlanması bir o kadar uzun sürebilir. Sayfayı herhangi bir şekilde yenilemeyin.

ÖZEL AKTARMA YÖNTEMİ: Bu aktarma yönteminde ise veritabanı yedeği ile alakalı gelişmiş ayarları yaparsınız. İstediğiniz veriler yedeklemeye alınır ve gelişmiş bir filtreleme sistemidir. Sonrasında yine bilgisayarınıza yedeğinizi indirebilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!