yükleniyor

DNS Ön Belleği Nasıl Temizlenir?

Günümüzde çerezleme sistemi söz konusu olduğundan dolayı DNS ön bellediği temizleme işlemi fazlası ile araştırılır bir hale geldi. Google, web sitelerinin daha sağlıklı yüklenebilmesi için zaman içerisinde bu sistemi zorunlu hale getirdi.

Sürekli ziyaretçileriniz, özellikle web sitenize sürekli giriş yapıyor ise bu ziyaretçiler fazla kaynak tüketir. DNS ön belleği, bu anlamda avantaj sağladığı gibi çoğu zaman ise sıkıntılara neden olabilir. Bu neden dolayısı ile belirli aralıklar ile MS-DOS komutları ile temizlemek mantıklı olacaktır.

DNS Ön Belleği Nedir? Ne İşe Yarar?

DNS ön belleği, Windows işletim sisteminin ya da web tarayıcınızın web siteleri ya da gezintileriniz ile alakalı olarak tüm verileri kaydetmesidir.

Bu veriler, girdiğiniz siteler ile alakalı zaman içerisinde sürekli olarak sizlere sunulabilir. Kısacası alışılmış kuralların sistem tarafından sürekli olarak tekrar edilmesi olarak da niteleyebiliriz. HostTESCİL olarak sitemizde sunduğumuz pratik bilgilere bir yenisini daha ekleyelim istiyoruz.

DNS Ön Belleği (Cache) Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Son derece basit bir işlem süreci söz konusudur. Windows ve Linux işletim sistemlerinde bu işlemi ayrı ayrı uygularız. MS-DOS kullanmak çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Hemen konu üzerine eğilim göstererek fikir edinelim.

                Windows İşletim Sistemi DNS Ön Belleği (Cache) Temizleme Nasıl Yapılır?

·         Öncelikli olarak bilgisayarımızı açıyoruz ve başlat çubuğunda yer alan ARAMA sekmesine tıklıyoruz.

·         Açılan ekranda CMD yazıyoruz. Komut işlemi programını göreceksiniz. Üzerine fareniz ile sağ tıklıyorsunuz ve YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR sekmesine tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen soruya EVET’e tıklayın.

·         Sonrasında karşınıza siyah bir ekran gelecektir. Aşağıdaki kodların her birisini teker teker yazarak ENTER tuşuna basacağız.

1.       İpconfig /flushdns

2.       İpconfig /release

3.       İpconfig /renew

4.       Exit

Exit kodlamasını yaptıktan sonra DNS ön belleği temizleme işlemi bitmiş anlamına gelir. Dolayısı ile bilgisayarınızı yeniden başlatarak ayarları deneyebilirsiniz.

                Linux İşletim Sistemi DNS Ön Belleği (Cache) Temizleme Nasıl Yapılır?

·         Linux işletim sisteminde uzaktan yönetim yapılması gerekiyor. Masaüstünde yer alan PuTTY.exe uygulasını açın.

·         Uzak sisteminize program aracılığı ile bağlanın ve aşağıdaki kodları girerek ENTER tuşuna basın.

1.       /etc/rc.d/init.d/nscdrestart

2.       Nscd -i hosts

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!