yükleniyor

CPanel Dizin ve Klasör Şifreleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sunucu güvenliği ile alakalı olarak günümüzde dizin ve klasör şifreleme işlemi en ideal önlemlerden birisidir. Türkiye genelinde Linux altyapısına sahip sunucularda CPanel altyapısı son derece ideal diyebiliriz.

CPanel dizin ve klasör şifreleme işlemi ile alakalı olarak sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Aşağıdaki adımları izlemeniz bu anlamda yeterli olacaktır.

CPanel ile Dizin ve Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Web sitemizin kök dizininde birçok farklı klasör bulunur. Bu klasörden her istediğinize şifre atama şansına sahip olabilirsiniz. Şimdi bu şifreleme ile alakalı bilgiler verelim.

A-) Öncelikli olarak www.siteadresiniz.com:2082 linkini tarayıcımızın adres çubuğuna gireceğiz. Gelen ekranda sunucu şirketimiz tarafından bizlere sunulan kullanıcı adı ve şifre bilgilerini de girerek panele ilerliyoruz.

B-) Sonrasında GÜVENLİK sekmesi altında yer almakta olan ŞİFRE KORUMA DİZİNLERİ isimli alanı buluyoruz ve bu linke tıklıyoruz.

C-) Karşımıza DİZİN SEÇİMİadı altında sunulan bir alan geliyor. Burada öncelikli olarak gitmek istediğimiz dizini seçip GİT diyeceğiz. Hiç değiştirmeden doğrudan hosting hesabınızın kök dizinine gitmenizi öneriyoruz.

D-) Şu an karşınızda public_html dizini altında yer alan tüm klasörleri listelemiş olacaksınız. Tabi ki burada bilmemiz gereken çok çok önemli bir husus var. Bu konuda sizleri bilgilendirecek olursak;

·         Klasör listelemelerinin başında bir klasör ikonu görecek ve yanında da klasör ismini göreceksiniz.

·         İsmin sol başında yer alan klasör simgesine tıklarsanız o klasörün alt klasörlerini listelemek üzere içerisine girersiniz.

·         Ancak doğrudan klasörün ismi üzerine tıklarsanız şifrelemek üzere o klasörü seçmiş olursunuz.

E-) Klasörün ismi üzerine tıklayarak şifrelemek üzere seçiyoruz. Sonrasında ŞİFRELEME AYARLARI ekranına bizi atacak ve detayları isteyecek.

F-) Gelen ekranda öncelikli olarak BU DİZİNE ŞİFRE KORUMASI KOYUNadında bir alan gelecek ve cümlenin sonunda bir kutu olacak. Bu kutuya tik atarak onaylıyoruz.

G-) KORUMALI DİZİN İÇİN BİR AD GİRİNkısmına ise herhangi bir şey yazabilirsiniz ve sonrasında SAVE (KAYDET) sekmesine tıklayın. Bundan sonra bu dizine erişmek isteyen herkesin karşısına bu metin çıkacak ve altında şifre isteyecektir.

H-) Sonrasında karşınıza İZİNLER GÜNCELLENDİ adında bir ekran gelecek. Sonrasında GERİ DÖN butonuna tıklıyoruz. Geri dönme işlemine girdiğinizde sizlerden kullanıcı adı ve şifre bilginizi girmenizi isteyecektir.

·         KULLANICI ADI: Bu kısıma şifre istendiğinde girmek istediğiniz kullanıcı adını giriniz.

·         PAROLA: Bu kısımda ise unutmayacağınız ancak güvenlik açısından karmaşık bir parola oluşturun.

Sonrasında ise alt kısmında yer alan YETKİLİ KULLANICIYI EKLE VEYA DEĞİŞTİRsekmesine tıklıyorsunuz. Artık bu klasör içerisinde belirlemiş olduğunuz bilgiler ile giriş yapabileceksiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!