yükleniyor

CPanel IP Adresi Engelleme (Banlama) İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilişim dünyasında siber saldırılara karşı güvenlik seçeneklerinden birisi olan IP engelleme (banlama) işlemi çok önemlidir.

Linux altyapısına sahip sunucularımızda kullandığımız CPanel sayesinde bu işlemlere dair talimatlar vermek son derece pratiktir. Bu noktada sizlere öncelikle hemen bu konuya dair kısa bir bilgi verip fikir sahibi olmanızı sağlayalım.

IP Engelleme (Banlama) Nedir? Ne İşe Yarar?

IP banlama (engelleme), herhangi şüpheli bir IP adresinin sunucunuza ya da programınıza erişimini engellemek için kullandığınız bir güvenlik önlemidir.

Sunucunuzun IP kayıtlarını takip edebiliyor iseniz şüpheli IP adreslerini görebilme şansına sahip olursunuz. Ya da Wordpress bir sistemde sürekli aynı IP adresi üzerinden SPAM yorum ve mail yağmuruna tutuluyorsanız bu işlemi yapmak son derece sağlıklı olacaktır. O IP adresi, bir daha sunucunuza erişim sağlayamayacaktır.

CPanel IP Adresi Banlama (Engelleme) Nasıl Yapılır?

A-) İlk olarak tarayıcımızı açarak adres çubuğu kısmına www.siteadiniz.com:2082 linkini yazıyoruz. Gelen ekranda hosting kullanıcı adı ve şifre bilgilerimizi girerek CPanel’e giriş sağlıyoruz.

B-) CPanel hizmetleri listelenecektir. Bu hizmetler arasında güvenlik ana başlığının altında IP ADRESS BLOCKER MANAGEMENT (IP ADRESİ REDDETME YÖNETİCİSİ) kısmını bularak giriş sağlayacağız. Daha hızlı giriş için ARAMA kısmına yazarak da giriş sağlayabilirsiniz.

C-) Gelen ekranda bir adet kutu sizleri karşılayacaktır. Burada IP adresi ya da alan adı kısıtlaması dahi yapabilirsiniz. IP Adresi veya Etki Alanı kısmına ilgili IP sayılarını girerek ADD (EKLE) sekmesine tıkladığınızda sunucunuz artık o IP adresini banlayacaktır.

BİLGLENDİRME: Eğer ki bu banladığınız IP adresini zaman içerisinde kaldırma gereksinimi doğar ise yine CPanel’de aynı sayfa IP adresinin yanında DELETE (SİL) alanında çarpı ikonu görürsünüz. Üzerine tıklaray gelen ekranda REMOVE IP (IP SİL) butonuna tıklar ve engellediğiniz IP adresinin engelini kaldırırsınız.

SSH ile Linux Sunucularda IP Engelleme (Banlama) Nasıl Yapılır?

İleri seviye VPS kullanıcı olabilirsiniz. Bu noktada Linux sunucusu SSH komutları ile yönetebilmeniz mümkün hale gelecektir. SSH komutları ile IP banlama işlemi için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz;

iptables-AINPUT-sbanlanacakipadresi-jDROP

Yine SSH komutu ile bu IP engelleme komutunu kaldırabilirsiniz. SSH komutları ile IP banı kaldırma işlemi için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz;

iptables-DINPUT-sbanaçılacakipadresi-jDROP

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!